معرفی کتاب

بارها تکرار کرده ام گفتمان اصیل انقلاب اسلامی دو دیگری دارد: تحجر / غربزدگی!

در تریبون های ما تحجر هم به اسم گفتمان انقلاب بانگ زده شده و در رویه ها هم اثر گذاشته؛ در تصمیم سازی ها و عملکرد رجال سیاسی نیز غربزدگی قاطی میشود و…

نیروهای انقلابی بجای پرخاشگری و درشت گویی باید در هر موضوع، اول نظر متفکران اصیل انقلاب را بازشناخته و از دو دیگری اش متمایزش کنند و بعد آن را برای تحقق، تعقیب و مطالبه کنند.

 

در موضوع زن و آزادیِ او سال۹۸ کتاب موقعیت زن از نظر اسلام که مجموعه ای از گفتارهای شهید آیت الله بهشتی است چاپ شد. سخنانی از سال۴۷ در هامبورگ تا۵۹ در هویزه.

چند بحث پایه و اساسی درباره موقعیت زن و  و بحثی مهم درباره زن و حجاب در عصر پیامبر و هم حجاب و حدود آزادی و…

بدون اینکه از حدود شرعی اسلام کوتاه بیاید تبیین درست و متوازنی از ارزشها ارائه می دهد. همانجا که در کنار مزار شهدای هویزه از ارزش اجتماعی حجاب بعنوان ارزشی اسلامی و خواست عمومی می گوید از انتقاد سازنده به مسئولین هم می گوید و اعتماد میان مردم و مسئولین را نقطه قوت جمهوری اسلامی می خواند.از امکان شکایت از کمیته ها و قضات هم می گوید(ص۱۴۶)

بحث مهم حدود و ثغور دخالت حکومت در امور خانواده را بشکل کاملا متوازنی طرح می کند.(ص۲۸تاص۳۳) و مطالب بسیار مفید دیگر

 

محسن قنبریان

حکمرانی مردمی!

بعد از دفاع مقدس مامور شد در طول حدود ۱۰۰۰کیلومتر مرز شرقی با اشرار و قاچاقچیان انسان و مواد مخدر مقابله کند. ص۹۷

حاج قاسم برای برگردندان امنیت به منطقه با مردم بومی هماهنگی می کرد و همراه با رضایت و خشنودی آنها اقدامات را پیش می برد. ص۱۰۱

عملیات آورتین در سال۷۴ به منظور پاکسازی و حذف گروههای مهم اشرار در منطقه ای به وسعت ۱۰۰۰کیلومترمربع از ایرانشهر تا بشاگرد صورت پذیرفت و یک ماه کامل طول کشید. ص۱۰۲

(زندانی شروری می گوید): من شنیدم که حاج قاسم می خواهد با قبایل گوناگون گفتگو کند و گروه های زندانی را -که مقصودش ما اشرار بودیم- آزاد کند و به اهالی قبیله ها گفته اگر ما آنها را آزاد کنیم، آنها را در خانه هایشان مورد مراقبت قرار دهید تا دوباره به آن کار دست نزنند. بعد هم باکوشش آنها تعداد زیادی از زندانیان بخشوده شدند و از جمله آنان من بودم. هنگامی که از زندان آزاد شدم از درون انگیزه ای نداشتم که در مکانهای عمومی و در میان مردم بروم ولی آن بزرگان قبیله نزد من آمدند و به من کمک کردند برای من یک مغازه برپا کردند و کار شروع کردم. اکنون سالهای زیادی گذشته است که از محبت و لطف حاج قاسم کاری را آغاز کردم و آبرومندانه زندگی می کنم. ص۱۰۵

پ.ن: روش سردار در زندان زدایی و سپردن تعهد به سران قبایل، نزدیک به ترتیب اولیاء در فقه اسلامی است. مبتنی برآن، ورود حکومت بعد از نهادهای مدنی و مردمی است. سالار امور جامعه خود مردمند. مکتب سلیمانی این رکن مردمسالاری را هم تجربی کرد.

محسن قنبریان

اول بگویم بزرگترین خسارت، “رفتن امر سیاسی از مدرسه” است. بدون آن نسلی تربیت میشود که تمتعات شخصی اش بر مسائل اجتماعی اش پیشی گرفته است. تنوع دلبستگی های شخصی از مد و فشن تا دیگر باشی ها و… ممکن است یک دهه بعد آنها را خودآگاه و منسجم کند؛ نیم طبقه ای اجتماعی بسازد و حتی جنبش های اجتماعی موجب شود! اینبار سیاسی می شود اما برای چیزهایی غیر از آرمانهای اصیل یک انسان مسلمان!

کتاب انقلاب ما ، مجموعه داستان بازی هایی برای دوم ابتدائی هاست؛ که با تلاش جمعی از نویسندگان خانه همبازی تالیف و انتشارات دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آنرا منتشر کرده است.

 

از ماجراهای انقلاب اسلامی (کاپیتالاسیون، اعتصاب کارگران صنعت نفت، فرار شاه، طوفان شن، تحریم و…) موقعیت ساخته می شود و به کمک ارزشهایی مثل “نه به قوانین ناعادلانه”، “همبستگی برای اعتراض”، “کارآمدی نظریه حکومت اسلامی”، “نصرت الهی”، “تغییر محاسبات ذهنی بعنوان یک مانع حرکت انقلابی” و…

بازی هایی طراحی می شود که آن داستان واقعی را برای کودکان عینی می کند.

اول روش کار کامل توضیح داده شده است و بعد در ۱۲فصل، ۱۲ماجرا با داستان و بازی به آموزش و تربیت در می آید.

قطعا اجرای این کتاب توسط مربیان آگاه نقاط قوت و ضعف کتاب را بیشتر معلوم می کند و می تواند این راه را تکمیل و تعالی دهد.

مطالعه و اجرای این کتاب را در دهه فجر به مربیان دبستان پیشنهاد می کنم.

محسن قنبریان

چنانچه قابل پیش بینی بود بازگفتن قرائت شهید مطهری درباره حجاب و زن، مواجهه ای مثل همان دهه طرح شده توسط ایشان را -در مقیاسی کوچک تر- داشت: عموم جامعه استقبال می کنند/ طیف سنتی مذهبی بخاطر برخی روایات و فتاوا و سیره متشرعین مخالفت یا چالش می کنند! البته هردو پدیده مبارکی است و زمینه گفتگوی بیشتر و احیای نگاه اصیل و عمیق متفکران انقلاب اسلامی می شود.

متاسفانه فضای تبلیغی و ترویجی در دهه های گذشته در خدمت درخواست طیف سنتی و قرائتی در اصالت بخشی به خانه نشینی (نه فقط خانه داری -بهتر: شوهرداری- و مادری که ارزش مند است) بوده است. سیاست گذاری ها هم در حرکت پاندولی در برخی حوزه ها به این اصالت و در برخی حوزه ها، به جانب رقیب: تشابه مذموم زن با مرد (نه تساوی حقوق زن و مرد که مثل مطهری مدافع اش بود) منحرف میشده است!

چقدر خوب است جوانان و مبلغان عزیز یکبار دیگر دو کتاب: مساله حجاب و نظام حقوق زن در اسلام شهید مطهری را بخوانند. دانشگاه امام صادق(ع) در دفتر ۴ خلاصه های آثار ایشان در ۱۵۰صفحه این دو و کتاب اخلاق جنسی در اسلام و غرب را خلاصه کرده است (برای آنها که حوصله مفصل خوانی ندارند).

بحثهای تفصیلی تر در پاسخ به شبهات و اشکالات بعد از این کتابها آسانتر می شود…

 

محسن قنبریان

شامگاه روز پنجشنبه ۲۲سپتامبر۱۹۸۸ در ایستگاه قطار شهری شیکاگو در حضور جمعی از مردم، زنی مورد تجاوز قرار گرفت. گزارش کوتاهی از این حادثه، بر اساس گفته های پلیس در روز جمعه در روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه به چاپ رسید. نکته شایان توجه در آن گزارش، این بود که هیچ کس برای کمک به قربانی از جای خود حرکت نکرد، با وجود آن که این تجاوز در ساعت‌های پر رفت و آمد روز انجام شد. فریادهای زن بی پاسخ ماند. به طوری که کارآگاه دیزی مارتین بیان کرده «چندین نفر به آن صحنه می ‌نگریستند و زن از آنها کمک خواست، اما هیچ کس پاسخی ندارد».

مایکل کوک پس از آن مروری بر اخبار ارائه شده از این رویداد در برخی از نشریات آن روز کرده و از این که کسی برای دخالت در این رویداد زشت احساس «وظیفه» نکرده، و حتی خبر آن هم چندان اهمیتی نداشته، شروع به تحلیل مبانی اجتماعی و فرهنگی این بی احساسی می‌کند:

«فرهنگ ما تعریف خاصی برای این ادراک ندارد. درست است که حقوقدانان و فیلسوفان ما بحث هایی دارند که ما در چه مواردی وظیفه ای برای «امداد و نجات» داریم، اما این بحث مهجورتر از آن است که به عنوان فرهنگ ما به تفصیل توصیف شود.»

این مسأله مایکل کوک را که روی فرهنگ اسلامی کار می کند، به فکر آن می اندازد که در حقوق اسلامی، چه تدارکی برای این مسأله دیده شده است. از اینجاست که به سراغ این بحث آمده و یک کتاب دوجلدی مجموعا ۱۱۰۰ صفحه تألیف می‌کند.

وی در ادامه بحث بالا می‌نویسد:‌

«اسلام، بر عکس، نام و تعالیمی ویژه برای چنین وظیفه اخلاقی گسترده‌ای دارد. نام آن امر به معروف و نهی از منکر است».

فرهنگ سخنان حضرت فاطمه (س)

در این کتاب، مجموعه ای از سخنان، خطبه ها، روایات و کلمات قصار حضرت فاطمه زهرا (س) با نظم الفبایی گردآمده است. گردآورنده، ذیل هر حرف مدخل های مختلفی را ذکر کرده است. برای مثال ذیل حرف «آ» مطالب این به چشم می خورد: آیین همسرداری، آداب غذا خوردن، آمرزش الهی، آیه های قرآن، احترام متقابل پدر و فرزند، اخلاص، اخلاق و ازدواج. سپس ذیل هر یک از مدخل های یاد شده، متن اصلی حدیث یا کلمه قصار همراه با ترجمه و توضیح مختصر آن آمده است. کتاب با نمایه موضوعی متن به پایان می رسد.

شهید ابوالحسن کریمی (سردار حزب الله گیلان)

شهید ابوالحسن کریمی از جمله ی این شخصیت هاست که به مبارزه با استبداد رژیم پهلوی پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مقام فرماندار لاهیجان و دادستان کل گیلان با مبارزه علیه ضدانقلاب در منطقه ی گیلان، در تثبیت انقلاب اسلامی نقش اساسی را در این استان برعهده داشت.

ایام تعطیلی نوروز، مطالعه کتاب حجره شماره دو (تالیف آقای رضا یزدانی) را بخصوص به طلاب و روحانیون انقلابی توصیه می کنم.

شرح احوال یک جهادگر تبیین در تراز انقلاب اسلامی (حجت الاسلام اقبالیان) است. وقتی جهاد تبیین هنوز برند نبود و حتی هشتگ هم نداشت، حجره شماره دو فیضیه با محوریت این شهید قبل و بعد از انقلاب جای تبیین بود با همه هزینه‌هایش!

دوستانی که کتاب را خواندند، یک عمل خیر برای مرحوم حجت الاسلام علی شاملو تقدیم کنند. روحانی خوب مشهدی که ابتکار کتاب رسان را باب کرد و تازه از بین ما رفت.

این کتاب را ایشان به بنده هدیه داد.

توسعه و مبانی تمدن غرب: پیشرفت اقتصادی یا تکامل فرهنگی

کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب» گردآوری سلسله‌مقالاتی است که در فاصلۀ سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ با عنوان کلی «تحقیقی مکتبی در باب توسعه و مبانی تمدن غرب» در ماهنامۀ «جهاد» به چاپ رسیده است. اغلب این مقالات با اسم مستعار چاپ شده‌اند. شهید آوینی در یکی از جلسات گفت‌وگویی که در اواخر سال ۱۳۷۱ برگزار شده به این مقالات اشاره می‌کند و از آنها به‌ عنوان مطالبی ساده با زبان ژورنالیستی یاد می‌کند که قرار بوده مقدماتی برای آشنایی اولیۀ خوانندگان مجلۀ «جهاد» با بحث مدرنیسم و مسئلۀ توسعه در غرب فراهم کند.

کتاب/ ایران روح یک جهانِ بی روح
کتاب/ ایرانی‌ها چه رویایی در سر دارند؟

در این دو کتاب، خواننده با نگاه این متفکر به حوادث انقلاب اسلامی ایران آشنا می‌شود.

۱٫ کتاب «واره؛ درآمدی به مردم شناسی و جامعه شناسی تعاون»

۲٫ کتاب «فرهنگ یاریگری»

نوشته‌ی مرتضی فرهادی

دو امام مجاهد

امام حسن و امام حسین(علیهماالسّلام)
شش گفتار از حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) در تحلیل مبارزات سیاسی حسنین(علیهماالسّلام)

کتاب دو امام مجاهد مشتمل بر شش گفتار از آیت‌الله خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) است که در سالهای ۵۱ و ۵۲ ایراد شده است. دو گفتار اوّل کتاب، شامل دو سخنرانی ایشان در فروردین سال ۵۱ است. گفتار سوّم تا پنجم اثر، اختصاص به سه سخنرانی ایشان در شب تاسوعا، عاشورا و شام غریبان محرّم ۱۳۹۴ هجری قمری (مصادف با بهمن ۱۳۵۲) با موضوع «تحلیل قیام حسینی» دارد.

کتاب رشحات المعارف

جرعه‌ای از رشحات المعارف
دروس معرفتی عارف حکیم آیت الله العظمی شاه آبادی (استاد عرفان امام خمینی)
فهرست:

 • در نشیب و فراز انسان
 • بیان فطرت انسان
 • در ظهور اعمال
 • انجام واجبات و ترک محرمات
 • تذکر برای انتباه
 • شکر نعمت برچهار قسم است
 • مراتب کمال
 • سلسله مقربین
 • بنی الاسلام علی خمس دعائم
 • روز محشر دچار حسرت و ندامت خواهی شد
 • سلسله مراتب
طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن ، حاصل برگزاری بیست‌و‌هشت جلسه متوالی در بیست‌و‌هشت روز ماه مبارک رمضان سال ۱۳۵۳، توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. بعد از ممانعت ساواک از برگزاری جلسات معظّم‌له در مسجد کرامت مشهد، ایشان تصمیم گرفتند تا جلسات ماهِ مبارک رمضان را در مسجد امام حسن مجتبی برگزار کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسات سعی داشتند تا مبانیِ اندیشۀ اسلامی را با رویکردی اجتماعی، منسجم و هماهنگ و با محور قرار دادن قرآن کریم تبیین کنند. کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مشتمل بر چهار فصل ایمان، توحید، نبوت و ولایت است. ایشان ایمانِ واقعی را ایمانی می‌دانند که آگاهانه و مسئولیت‌پذیر باشد. با این مقدمه، توحید را معرفی کرده و می‌گویند نمود آن در زندگیِ فرد موحد این است که زیر بار سلطۀ خدایان دروغین ـ  اعم از ابلیس و طواغیت و هواهای نفسانی و … ـ  نرود.

ترجمه کتاب “هنر تحریمها، نگاهی از درون میدان” نوشته ریچارد نفیو مسئول تیم طراحی تحریمها علیه ایران جهت مطالعه اندیشمندان و علاقه مندان

کلیک جهت دریافت ترجمه کتاب “هنر تحریمها، نگاهی از درون میدان”

دوستان و پژوهش گرانی که مایلند درباره کار ویژه رهبری در حوزه اقتصادی و بن بستهای آن تفصیلی تر بدانند را توصیه می کنیم کتاب ارزشمند «اقتصاد مقاومتی» اثر دکتر حجت الله عبدالملکی را بخوانند.
ایشان که خود استاد اقتصاد و با روحیه جهادی است توانسته در این کتاب با وضوح بیشتری ارزش نظریه منسجم اقتصاد مقاومتی را تببین کند.
تهیه اینترنتی کتاب
https://bookroom.ir/book/25187

کتاب “آسمانی” گوشه ای از فضایل عرفانی و سیاسی-اجتماعی عارف واصل مرحوم شاه آبادی استاد اخلاق و عرفان امام خمینی است.
چنانچه در جای خود ثابت است: “تمام” قبل از “کمال” است. سالکانی که در حوزه هایی از دین(مثل تکالیف سیاسی اجتماعی)ناقص یا معیوبند، کمالشان در ابعاد دیگر هم از آنها الگوی کامل نمی سازد.
شاه آبادی تمام بود و کمال…

آیت الله بهجت در اخلاقیات هم بسیار کم حرف و گزیده گو بود؛ لذا انتظار سخنرانی های زیاد سیاسی از ایشان بجا نیست. باعین حال در نسبت با حجم سخنان ایشان، بخش سیاسی کم نیست؛ که در کتابهای متعدد درباره ایشان برخی منعکس شده است.

کتاب کوچک “پدر معنوی حزب الله” گوشه کوچکی که فقط درباره ارتباط مداوم اعضاء حزب الله لبنان و دبیرکل آن با ایشان است منعکس کرده است.

اینکه یکی از اصلی ترین هسته های مقاومت اسلام، ایشان را بعد از امام خمینی، پدر معنوی خود و کنار قائد سیاسی-معنوی خود(مقام معظم رهبری)قبول داشته و ارتباط مستمر با او دارند حاکی از عرفان همراه با توجهات اجتماعی سیاسی این عارف بزرگ است. نمونه هایی از دست گیری معنوی ایشان از حزب الله درقبال اسرائیل را میتوانید در این کتاب بخوانید.

متن کامل کتاب پاسخ‌های رهبر انقلاب به پرسش‌های دانشجویان در ۹ دیدار؛ انتشارات انقلاب ‌‌اسلامی

دریافت متن کتاب

کتاب «عارفانه»؛ خاطرات شهید احمدعلی نیری؛ انتشارات شهید هادی

کتاب «شیعه در اسلام»

در فایل صوتی معرفی کتاب ارزشمند «شیعه در اسلام» به کلامِ حجت الاسلام قنبریان را خواهید شنید.

کتاب «زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران»

در فایل صوتی معرفی کتاب «زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران» به کلامِ حجت الاسلام قنبریان را خواهید شنید.

کتاب «سیره آفتاب»

بخشی از صحبت حجت الاسلام قنبریان در هنگام سخنرانی که به معرفی برخی کتب میپردازد را در فایل صوتی خدمتتان ارائه میدهیم.

کتاب «آه»

در فایل صوتی معرفی کتاب «آه» اثر یاسین حجازی را به کلامِ حجت الاسلام قنبریان را خواهید شنید.

کتاب «رقص در دل آتش»

بخشی از صحبت حجت الاسلام قنبریان در هنگام سخنرانی به معرفی کتاب «رقص در دل آتش» خاطرات محمد علی نظرنژاد میپردازد.

کتاب «روزنه هایی از غیب»

در فایل صوتی معرفی و بخشی هایی از کتاب «روزنه هایی از غیب» و یک کتاب دیگر با نام «رقص در دل آتش» را به کلامِ حجت الاسلام قنبریان را خواهید شنید.

کتاب «میر مهر»

فایل صوتی به معرفی کتاب «میر مهر» و خواندن بخشی از روایت این کتاب به کلامِ حجت الاسلام قنبریان میپردازد.

کتاب «فرهنگ جبهه»

فایل صوتی به معرفی کتاب «فرهنگ جبهه» به کلامِ حجت الاسلام قنبریان میپردازد.

همانطور که در فایل صوتی مشخص است در حین صحبت به معرفی دو کتاب ارزشمند پرداخته میشود که مبتلابه روز است. کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» و کتاب «اسلام و مقتضیات زمان» که هر دو اثر شهید بزرگوار شهید مطهری عزیز هستند.

کتاب «یا زهرا س» خاطرات شهید محمّدرضا تورجی زاده است. کتاب «به نام مادر» نیز به این شهید بزرگوار پرداخته است. فایل صوتی شرح بسیار مختصری از احوالات این شهید بزرگوار است.

کتاب «مفاتیح الحیاه»

فایل صوتی به معرفی کتاب «مفاتیح الحیاه» به کلامِ حجت الاسلام قنبریان میپردازد.

کتاب «فتح خون»

فایل صوتی گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام قنبریان است. نکاتی از زیارت عاشورا در اول صحبت بیان میشود که به دلیل نافع بودن آن، این قسمت حذف نشده و خاصتا از حدود دقیقه چهار راجع به کتاب «فتح خون» سخن به میان میآید.

همانطور که در فایل صوتی مشخص است در حین صحبت به معرفی دو کتاب پرداخته میشود. کتاب «من زنده ام» و کتاب «سرباز کوچک امام».

کتاب «تاریخ تحولات سیاسی ایران»

فایل صوتی به معرفی کتاب «تاریخ تحولات سیاسی ایران» در کلامِ حجت الاسلام قنبریان می پردازد.

کتاب «راز کانال کمیل»

توضیح برای این فایل صوتی بیهوده است. معرفی کتاب «راز کانالِ کُمیل» به نفس حجت الاسلام قنبریان

کتاب «آب حیات»

کتاب «آب حیات» شامل مجموعه سخنرانی های آیت الله ناصری است که انتشارات خلق آن را چاپ و منتشر کرده است.

جهت دریافت اینترنتی کتاب به نشانی زیر مراجعه نمایید:

آب حیات: مجموعه سخنرانی های حضرت آیت الله ناصری در مورد امام زمان علیه السلام