یمن، منتظَر و منتظِر

۱٫ یمن منتظَر
خیزش یمن مورد انتظار شیعیان و مستضعفان است در روایات علائم حتمی ظهور حضرت مهدی(ع)، یکی از علائم حتمی “خروج یمانی” است.(الیمانی من المحتوم).(۱)
و یمانی، مجاهدی از یمن است (الیمانی من الیمن)(۲) نه مدعی ای در بصره و عراق و…! در برخی روایات پرچم او هدایت شده ترین به حق (یا صاحب الزمان) است.(۳)
پس منتظران حضرت مهدی(ع) باید یمن را ویژه نظاره کنند. امروز اوصاف یاران غیبت حضرت که کشته شدن و در به در شدن و آتش زده شدن و…است(۴) در آنها بیش از دیگران است.
تطبیق این و آن بر یمانی، غلط است اما یمانی از یمن است. پس یمن، نقشی آخرالزمانی و ویژه دارد لحاظ همین نکته در خصوص نگاه به یمن مهم است. شاید چنانچه حبس و حصر امام عسکری(ع) در تمام دوره امامتش بخاطر زمینه شدنش برای تولد قائم(ع) بود، بتوان گفت مصائب امروز یمن هم بی تأثیر از خوف دشمنان از نقش آخرالزمانی آن نیست. دشمنان امام عصر(ع) او را بخاطر مهدی(ع) چنین کنند و یاران امام عصر(ع) به او چنین نگاهی نکنند سزاوار نیست.

۲٫ یمن منتظِر
اما یمن هم امروز به انتظار شیعیان و منتظران است!
امروز یمن در خون و قحطی و خطر نسل کشی است. به حسب گزارش سازمان ملل نیمی از مردمش در آستانه مرگ حاصل از گرسنگی اند!
جریانی که در شام پی ایفای “نقش سفیانی” بود امروز همو دارد ریشه یمنی ها را می سوزاند!
وقتی برای ظهور و شخصی برای یمانی معلوم نشده است. اما هرچه هست، یمن خاستگاه خیزش یمانی است. قصدش کرده باشند یا نکرده باشند با این کودک کشی و قحطی و بیماری دارند اردوگاهی از اصحاب آخرالزمانی قائم آل محمد(ص) را منهدم می کنند.
یمن محتاج کمک است نه فقط چون انسانند و نه فقط چون مسلمانند بلکه چون “مورد انتظار” برای فرج اند. در سالگرد شروع امامت امام عصر(ع) یمن را ویژه تر لحاظ کنیم.

پی نوشت:
۱. الغیبه/نعمانی ص۲۶۲با روایاتی دیگر در کافی، الغیبه طوسی، کمال الدین صدوق
۲. کمال الدین/صدوق ص۶۳۶
۳. الغیبه/نعمانی ص۲۶۴
۴. کمال الدین/صدوق حدیث لوح
سالروز آغاز امامت امام عصر(ع)
من مظلوم

محسن قنبریان
۹۷/۸/۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *