نامه یک شهید به مجله زن روز

اولویت گوش دادن به فایل صوتی باشد.

نامه اول شهید‏امیر به مجله «زن روز» در ۳/۹/۱۳۶۵

به نام خداوند بخشنده و مهربان
خدمت خواهران عزیز و گرامیم در مجله مفید و پربار زن روز؛

سلام من را از این فاصله دور پذیرا باشید. آرزو می‏کنم که در تمام مراحل زندگیتان موفق و موید و سلامت باشید. قبل از هر چیز لازم است از زحمات شما به خاطر فراهم آوردن این مجله مفید و سودمند تشکر کنم. بدون تعارف و تمجیدهای دروغین، مجله زن روز بهترین مجله خانوادگی در سطح کشور و بهترین نشریه از بین نشریات موسسه کیهان است، اما دلیل اینکه امروز در این هوای بارانی، این برادر کوچکتان تصمیم گرفت با شما درد دل کند، مشکل بزرگی است که بر سر راهش قرار گرفته؛ جریان را برایتان بازگو می‏کنم:

من پسری ۱۷ ساله هستم و در خانواده‏ای مرفه و ثروتمند زندگی می‏کنم، اما چه ثروتی که می‏خواهم سر به تنش نباشد. پدر و مادر من هر دو پزشک هستند و از صبح زود تا پاسی از شب را در خارج از منزل سپری می‏کنند. تازه وقتی هم به خانه می‏آیند از بس خسته و کوفته هستند، زود می‏خوابند؛ اصلاً در طول روز‏یک بار از خود سوال نمی‏کنند که پسرمان (یعنی من)کجاست؟ حالا چه کار می‏کند؟ با چه کسی رفت و آمد می‏کند؟ اما خوشبختانه به حول و قوه الهی من پسری نیستم که از این موقعیت‏ها سوءاستفاده کنم و خودم را به منجلاب فساد بکشانم.
البته این مشکل اصلی من نیست؛ چون من دیگر به این بی‏توجهی‏ها عادت کرده‏ام و از اینکه اصلاً به من کاری ندارند که کجا می‏روم و چه می‏پوشم و با کی می‏گردم، تعجب نمی‏کنم، بلکه مشکل اصلی من از حدود ‏یک سال پیش شروع شد.
پدر و مادرم به دلیل اینکه من تنها بچه خانواده هستم و ضمناً وضع مادیشان هم خوب است، دختر خاله‏ام را که در خانواده‏ای متوسط زندگی می‏کند، به فرزندی که چه عرض کنم، به سرپرستی قبول کردند (البته لازم به تذکر است که دختر خاله‏ام همسن خود من است) بله از آن تاریخ به بعد مشکل من شروع شد و خانه آرام و ساکت ما که در طول روز کسی جز من در آن زندگی نمی‏کرد، به زندگی‏ای تبدیل شد که دائم در آن سعی در دور کردن هوای نفس داشتم، با دختری که به مراتب از شیطان پست‏تر و گناهکارتر و حرفه‏ای‏تر است؛ تنها کارهای دختر خاله‏ام را در‏یک جمله خلاصه می‏کنم: «درخواست از من برای انجام بزرگترین گناه کبیره»؛ می‏دانم که منظور من را حتماً فهمیده‏اید و لازم به توضیحات اضافی نیست.
همان طور که گفتم پدر و مادرم حدود ۱۷ساعت از روز را در بیرون از منزل بسر می‏برند، ‏یعنی از ساعت ۶ تا ۲۳٫ من هم از ساعت ۷ تا ۱۳ مشغول تحصیل هستم،‏یعنی حدود ۱۰ساعت از روز را با دختر خاله ام در خانه تنها هستم و همان طور که گفتم دختر خاله ام یک لحظه من را تنها نمی‏گذارد، دائماً در سرم فکر گناه را می‏اندازد و بارها در طول روز از من درخواست گناه می‏کند. البته من پسری نیستم که تسلیم خواهش و حرف‏های او شوم ، همیشه سعی می‏کنم خودم را از او دور کنم، ولی او مانند شیطان است که سر راه هر انسانی ظاهر شود، او را به قعر جهنم پرتاب می‏کند و برای همین است که من از او احتراز می‏کنم، ولی او دست از سرم برنمی‏دارد. تو را به خدا کمکم کنید چطور جواب حرف‏های چرب و نرم او را بدهم؟ من بعضی وقت‏ها فکر می‏کنم که او شیطان است که از آسمان به زمین آمده تا تمام عبادات چندین ساله من را دود و نابود کند و سپس به آسمان برگردد.
خواهران عزیز! کمکم کنید من چطور می‏توانم او را سر راه بیاورم؟ هر چه به او می‏گویم دست از سرم بردار گوشش بدهکار نیست، هر چه به او می‏گویم شخصیت زن این نیست که تو داری انجام می‏دهی، اصلاً گوش نمی‏کند، می‏ترسم آخر عاقبت کاری دست من بدهد، دوست ندارم که تسلیم او بشوم، باور کنید حتی بعضی وقت ها من را تهدید هم می‏کند و می‏گوید…
البته فکر می‏کنم همه این بدبختی‏ها به خاطر این است که من یک مقدار زیبا هستم. فکر می‏کنم اگر این موهای طلایی و پوست روشن را نداشتم، حتماً این مشکل سرم نمی‏آمد. روزی هزار بار از خداوند درخواست می‏کنم که این زیبایی را از من بگیرد. دوست داشتم در خانواده‏ای فقیر زندگی می‏کردم و زشت‏ترین پسر روی زمین بودم، ولی گیر این دختر خاله شیطان صفت نمی‏افتادم که نمی‏گذارد تا قبل از ازدواج پاک بمانم. البته تا حالا که من تسلیم خواهش‏های او نشده ام، ولی می‏ترسم که بالاخره من را وادار به تسلیم کند.
خواهران خوبم! کمکم کنید نگذارید این برادرتان پاکی خود را از دست بدهد. بگویید به او چه بگویم و چطور او را ارشاد کنم تا دست از هوای نفس خود بردارد و من را هم این همه آزار ندهد؟ چطور او را مانند یک دختر مسلمان کنم و چطور می‏توانم طرز فکر و رفتار و عقیده‏اش را تغییر دهم؟ ضمنا فکر نمی‏کنم که در میان گذاشتن این مسئله با پدر و مادرم فایده‏ای داشته باشد؛ چون آنها وقت و حوصله فکر کردن به این مسائل را ندارند، تازه اگر هم داشته باشند هیچ عکس‏العملی نشان نمی‏دهند؛ چون رفتار آن‏ها هم در بیرون از خانه دست کمی از رفتار دختر خاله‏ام در خانه ندارد. امیدوارم که هر چه زودتر من را کمک کنید.
خواهران گرامی! جواب نامه‏ام را به این آدرس به صورت کتبی بدهید، قبلاً تشکر و سپاسگزاری می‏کنم.
با تشکر برادرتان امیر….
۳/۹/۶۵ – ساعت ۵/۳ بعد از ظهر

نامه دوم شهید‏امیر به مجله «زن روز» در ۱/۱۰/۱۳۶۵
در آستانه اعزام به جبهه و چهار روز قبل از شهادتش در عملیات کربلای۴

بسم رب الشهدا و الصدیقین
خدمت خواهران عزیز و گرامی‏ام در مجله زن روز

سلامی به گرمای آفتاب خوزستان و به لطافت نسیم بهاری از این راه دور برای شما می‏فرستم. مدت‏هاست که منتظر نامه شما هستم، ولی تا حالا که عازم دانشگاه اصلی هستم، جوابی از شما دریافت نکرده‏ام. البته مطمئن هستم که شما نامه‏ام را جواب خواهید داد، ولی وقتی شما جواب بدهید من امیدوارم در این دنیای فانی نباشم.
حدود‏یک هفته بعد از اینکه برای شما نامه‏ای نوشتم و گفتم خواهر خوانده‏ام من را ترغیب به گناه کبیره زنا می‏کند، شبی در خواب دیدم که مردی با کت و شلوار سبز در خیابان من را دیده است و به من می‏گوید: امیر برو به دانشگاه اصلی، وقتت را تلف نکن. من این خواب را از روحانی مسجدمان سوال کردم و ایشان گفتند که دانشگاه اصلی یعنی جبهه. من هم از اینکه خدا دست نیاز من را گرفته بود و راهی به روی من گشوده، خوشحال شدم و حال عازم جبهه نور علیه تاریکی هستم. البته این نامه را به کادر دبیرستان می‏دهم تا اگر خوشبختانه شهید شدم و بعد از شهادت من نامه شما آمد، این نامه را برایتان پست کنند تا از خبر شهادت من آگاه شوید.
البته من نمی‏دانم حالا که این نامه من را مطالعه می‏کنید، اصلاً‏یادتان هست که در نامه قبلی چه نوشته‏ام یا اینکه کثرت نامه‏های رسیده به شما موضوع نامه من را از خاطر شما پاک کرده است. به هر شکل همان طور که در نامه قبلی هم نوشته بودم پدر و مادر من آدم‏های درستی نیستند و رفتار و گفتار و کردارشان غربی است و خواهر خوانده‏ام هم که این موضوع را بعد از آمدن به منزل ما دید، فکر کرد من هم زود تسلیم می‏شوم، ولی او کور خوانده است. من مدت‏ها با شیطان مبارزه کرده و خودم را از آلودگی حفظ کرده‏ام، ولی فکر می‏کنید که تا کی می‏توانستم در مقابل این شیطان دخترنما مقاومت کنم، برای همین و با توجه به خوابی که دیده بودم، تصمیم گرفتم که خودم را به صف عاشقان حقیقی خدا پیوند بزنم و از این دام شیطان که در جلوی پایم قرار دارد، خلاصی پیدا کنم؛ من می‏روم، اما بگذار این دختر فاسد بماند.
من فقط خوشحالم که حال که عازم جبهه هستم، هیچ گناه کبیره‏ای ندارم و برای گناهان ریز و درشت دیگرم از خداوند طلب مغفرت می‏کنم. من می‏روم، ولی بگذار پدر و مادرم که هر دو دکتر هستند و ادعای تمدن می‏کنند، بمانند و به افکار غرب‏زده خود ادامه دهند. امیدوارم که بزودی از خواب غفلت بیدار شوند. من تا حالا به جبهه نرفته‏ام و نمی‏دانم حال و هوای آنجا چگونه است، ولی امیدوارم که خداوند ما بندگان سراپا تقصیر را هم مورد لطف خودش قرار دهد و از شربت غرورانگیز و مست کننده شهادت هم به ما بنوشاند؛ این تنها آرزوی من است.
پدر و مادرم هیچ وقت برای من پدر و مادر درست و حسابی نبودند. همیشه بیرون از خانه بودند و از صبح زود تا نیمه‏های شب در حال کار در بیمارستان‏یا مطب خصوصی و یا در مجلس‏های فساد انگیز بودند که من از رفتن به آنها همیشه تنفر داشته‏ام. هیچ وقت من محبت واقعی پدر و مادرم را احساس نکردم؛ چون اصلاً آنها را درست و حسابی ندیده‏ام. بعد هم که این دختر را پیش ما آوردند، زندگی آرام و بدون دغدغه من را به طوفان مبارزه با گناه تبدیل کردند، با این همه همان طور که گفتم خوشحالم که به گناهی که خواهر خوانده‏ام من را به آن تشویق می‏کرد آلوده نشدم. ضمناً خواهش می‏کنم به روان‏شناس مجله بگویید که در نوشته‏هایشان حتماً این موضوع را به پدر و مادرها تذکر دهند که پدر و مادری فقط این نیست که بچه درست کنید و آن وقت به امید خدا رها کنید، بلکه به آنها بگویید پدر و مادری یعنی محبّت و توجّه به فرزند.
امیدوارم من آخرین پسری باشم که از این اتفاقات برایش می‏افتد. البته من نمی‏دانم که این موضوع را خانم روان‏شناس باید بگوید‏یا کس دیگری. به هر صورت خودتان این پیام من را به هر کسی که مناسب می‏دانید برسانید تا او در مجله چاپ کند.
قلبم با شنیدن کلمه شهادت تندتر می‏زند و عطش پایان‏ناپذیری در رسیدن به این کمال در وجودم شعله می‏کشد. همان طور که گفتم اگر خداوند ما را پذیرفت و شهید شدیم که این نامه را از طرف رئیس دبیرستان برایتان می‏فرستند و اگر لایق و شایسته رسیدن به این مقام رفیع ندید و برگشتم، اگر نامه‏ای از شما دریافت کرده بودم، حتماً جوابش را می‏دهم. البته امیدوارم برنگردم چون آن وقت همان آش و همان کاسه است. بیشتر از این وقت شما را نمی‏گیرم. برای من دعا کنید. سلامتی و موفقیت همه شما خواهران گرامی‏را از خداوند متعال خواستارم و در پایان آرزو می‏کنم که همه انسان‏های خفته مخصوصاً پدر و مادر و خواهر خوانده‏ام از خواب غفلت بیدار شوند و رو به سوی اسلام بیاورند. عرض دیگری نیست.
خداحافظ و التماس دعا والسلام علی عبادا… الصالحین
برادرتان امیر ۱/۱۰/۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *